İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 18. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 18. Bölümü. Bu derste 22. ayetin ayetin tefsiri konu ediliyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 18. Bölümden bir kesit:

Fark ederseniz Kur’an’da bahsedilen önemli insanlar, peygamber olsun olmasın, her zaman azınlıkta olarak anlatılmışlardır. Her zaman. Hep azınlıktalardır. Allah neden bir inananın kalbini ışık olarak nitelendiriyor? Nur Suresi’nde. Onu bir lamba olarak nitelendiriyor çünkü bir lamba sadece etraf karanlıksa bir anlam ifade eder. Gün içerisinde ışık açmazsın. Işığı ne zaman açarsın? Geceyken. İnanan kişi etrafının karanlıkla çevrilmesi kaderine sahiptir çünkü o karanlığın içerisinde tek ışık sen olman gerekiyor.

Ama sen ise bir ışık olarak “Daha fazla ışığın olduğu bir yere gitmek istiyorum. Burası çok karanlık” diye hayıflanıyorsun. Kardeşim, ışık olan sensin. Yaksana ışığını. Bunu tamir et. İhsan insanı olalım ki Allah bizlere daha güçlü kalpler, “hukmen” versin ve doğru türden ilim versin. Çünkü ancak o zaman etrafımızdaki dünyaya etki edebiliriz. O zaman ışık yayılır ancak. Karanlıktan kaçmamızla değil. Karanlığın içinde ışık olmamızla. Birbirimiz için bunu yapmamız lazım bizim.

Yusuf (as) bir çocuk olarak Allah’ın ona Yakup (as) vesilesiyle öğrettiğinden bildiği az bir bilgiyle bunu yapıyor. Kendini içinde bulduğu bu çevrede de bir ihsan insanı oluyor. Vekezalike neczil muhsinin. Bu bize çevre baskısıyla alakalı da bir şeyler öğreten olağanüstü bir hikaye. Ve iman ve ihsan sayesinde çevre baskısının ne kadar önemsiz hala gelebileceğiyle alakalı da. Bitirirken şunu da söyleyeyim, siz ve ben, Allah’a döndüğümüzde ve buradakini yapmaya çalıştığımızda, “muhsinin”den olmaya çalıştığımızda, dışlanmış ve garip olanlar olacağız. Toplumda kabul edilmeyenler bizler olacağız. Hapse gitmesi gerekenler bizler olacağız. Çünkü doğru olanı yapıyoruz.

Ve yanlış şeyi yapıp da reddedilmemek çok daha basit olur. Çok daha basit. İlk olarak kendini fethetmen gerek. Ama sen kendini fethettiğin zaman bir de seni fethetmek isteyen başka herkes işin içine giriyor. Sonraki savaş alanı o. Ve tüm bu savaş alanları için hazır olacaksın çünkü Allah’tan ümit kesmediğin sürece nerede son bulacağın fark etmeksizin, Allah sana iki hazine verecek. Hüküm ve hikmet.

Gerçek nimet…

Bu ayeti konuşurken de Şeyh Sohaib bir şey söyledi, daha fazla katılamazdım herhalde. En sonunda Allah Yusuf’a (as) devlet idaresini verdi doğru mu? İdare gücü verdi, kardeşleriyle olan telafisini verdi, onur verdi, hapisten ismini temizledi, bunların hepsini verdi mi? Ama Allah’ın Yusuf’a (as) verdiği en değerli şey, Allah’ın “Ellerinden gelenin en iyisini yapanlar için ödülüm budur” dediği şey. Bunu krallık için kardeşleri için falan söylemedi, yani aslında mutlak hediye Yusuf’a (as) zaten verilmiş durumda. Mutlak hediye “hükmen ve ilmen”

Doğru kararı verebilmenin sağlamlığı ve doğru türden bir ilim. Karar mekanizmanın doğruluğu sağlamlaştıkça Allah doğru türden ilmin kapılarını gittikçe daha çok açıyor. O doğru ilim de daha iyi bir karar mekanizması veriyor. Daha güçlü bir kalp veriyor. Mutlak hediye bu. En iyi hazineyi zaten almış durumda yani. Çünkü krallıklar gelip gider. Mısır gelir gider. Hasat gelir gider. Yusuf (as) Allah’ın karşısında durduğu zaman ise hasat önemsiz olacak, taht önemsiz olacak, kardeşleri önemsiz olacak, hiçbiri önemli olmayacak. Önemli olacak olan tek şey kalbinde taşıdığı şey olacak. “Sadece Allah’a selim bir kalple gelenler…” (Şuara, 89) İbrahim’in (as) dini bu. Yani değeri ait olduğu yerlere vermeliyiz.

Gün içinde yaptığımız hangi işler kalplerimizi Allah’tan uzaklaştırıyor, hangileri ihsanın tam tersi ve bu yüzden de doğru seçimi yapabilme yeteneğimiz git gide zayıflıyor. Ve yine daha iyi seçimler yapabilmek ve söylediğimiz ve yaptığımız her şeyde, hayatımızı yaşadığımız o dürüstlüğümüzde Allah’ın farkında olabilmemiz için ve doğrunun yanında olmak için çabalayalım ki Allah da bizi sürekli kendimizi tek başımıza alabilecek güçte görmediğimiz daha iyi seçimlerle güçlendirsin. “Onu ben yapamam asla, o kadar güçlü değilim. Yeterince güçlü değilim”.  O “Ben yeterince güçlü değilim onun için”’ler yok olmaya başlayacaklar. Çünkü Allah seni güçlendirecek. Allah o gücü sana verecek. Allah (ac) her birimize doğrunun yanında yaşama, her günümüzde ihsan ile yaşama gücü versin ve hükmümüzü ve ilmimizi kendimiz, dinimiz ve dünyamız için en iyi olacak şekilde geliştirsin.

Yusuf Suresi Tefsiri 18. Bölüm pdf

PDF indir

Benze Yazılar

2 Yorum

  1. Allah bu hayırlı çalışmalrı sorumlu olanlara razı olsun.
    Ben de Tay dili olarak Ustadın dersleri çevirmeye çalışıyorum.

    Hepimize selam olsun.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu