✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 23. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 23. Bölümü. Bu derste 28 ve 29. ayetlerin tefsiri konu ediliyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 23. Bölümden bir kesit:

Kendi yardımcıları, kendi uzun limuzinleri olan kişileri, arkada oturan şoförleri falan olan kişileri alışveriş merkezinde yürürken görmezsin yani. Restoranda sıra beklerken görmezsin. Kendilerini toplumun geri kalanından üstte görürler. Yani sanki bir tür “tanrı kompleksi” gibi bir şey denebilir buna. Değil mi? Ve bu toplumun üst kademesinin kendi partileri, kendi etikleri, kendi eğlence şekilleri, neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendilerinin karar verdikleri kendi dünyaları var. Ve onların etikleri, onların doğru ve yanlışları herkes gibi değil. Aynı değil. Hatta dini bir davranış gösterecekleri zaman bile bir kiliseye gidip bir bebek öpüyorlar falan, çünkü seçim zamanı. Kendilerini dinin üstünde görüyorlar. “Dinler yeterince varlıklı olmayan ve hayatlarında umuda ihtiyaç duyan bu akılsızlar için. Bizler zaten üstteyiz, dine ihtiyacımız yok bizim. Ama onlar için bazı zamanlar dindar gözükmemiz gerek ki oylarını bize versinler. Çünkü o zaman ‘O da benim gibi inançlı bir kişi’ diyecek” Anlatabiliyor muyum? Yani dini politik amaçları için bir araç olarak kullanırlar. Etiği de aynı sebeple kullanırlar. Yani “Kapalı kapılar arkasında olan şeyleri dünyanın bilmesi gerekmez.

Ama basın önünde, halk önünde etik, aile değerlerine önem veren vesaire biri gibi gözükmeliyiz. Bunu sunmalıyız. Ama başkanlık sarayında olan, Beyaz Saray’da olan, bu kapalı makamlar ardında, başkanın malikanesinde falan nelerin olduğunu insanların bilmesi gerekmez”. Eğer politikayla, modern politikayla ve politik bilimle haşır neşir olanınız varsa veya gizli serviste, koruma olarak, devlete veya devlet başkanına çalışan insanların içeride gerçekten olup biten her şeyi yazdıkları anı yazılarını veya kitaplarını falan okuduysanız, ne tip şeyler olduğunu size söylememe gerek yok herhalde. Her yetişkin onların istediklerini elde etmede kendi bozuk yollarına sahip olduklarını bilir. Açık bir şekilde görülen ise hizmet ettikleri veya kullandıkları insanları birer insanmış gibi düşünmedikleri. Onlara kullanıp atabilecekleri bir şeymiş gibi bakıyorlar. Kendilerini gördükleri yer burası.

Yusuf Suresi Tefsiri 23. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 23. Bölümü indirmek için tıklayın.

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu