İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 30. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı Yusuf Suresi tefsiri 30. Bölümü. Bu derste Yusuf Suresi 39 ve 40. ayet konu ediliyor.

Bir örnekle açıklayayım, şiddetle akan bir nehir düşünün. Bu nehre attığınız her şey akıp gidecek.  Nehrin ortasında ise devasa bir ağaç var. Bu ağaç dimdik duruyor. Yanından taşlar, kayıklar, kazara düşen kişiler, kütükler yanından geçip gidiyor. Ancak bu kökü çok derinlerde olan ağaç, yüzyıllardır olduğu yerde duruyor. Ya da boş bir arazinin ortasındaki ağacı düşünün, rüzgar bir o taraftan esiyor bir bu taraftan. Toz toprak, çer çöp gelip geçiyor. Tek bir şey yerinden kımıldamıyor. Kökleri yerde sabit, dalları semaya uzanan ağaç. (İbrahim, 24) Şimdi bu nehrin akıntısına kapıldığınızı düşünün. Boğulmak istemiyorsunuz. Tek umudunuz ne olur? Bu ağaca tutunup asla bırakmamalısınız, aksi takdirde kapılıp gideceksiniz. Ayrıca akıp giderken her bir an yeni bir yere varmıyor musunuz? Evet aynen öyle. Ancak eğer bu ağaca tutunuyor vaziyetteyseniz, her şey gelip geçer ama siz aynı yerde kalırsınız.

“Dünya değiştikçe ahlaki değerleriniz, doğru yanlış değişiyor…”

İşte İbrahim (as)’a tâbi olan insanlar, ister 2020’de yaşasınlar ister 4000-5000 yıl önce yaşamış olsunlar. Her daim aynı konumda olurlar. Peki O’na tâbi olmayanlara ne oldu? 20 yıl 30-40 yıl önce onlar için kesinlikle yanlış, kabul edilemez olan bir şey 10 yıl sonra “o kadar da kötü değil ya”, 20 yıl sonra “Olabilir aslında”, bir 10 yıl sonra ise “Bu yapılması gereken şeydir.” dediler. Şimdi de “Bunu yüceltilmeye değer, doğru bir şey olarak görmen hayrına olur. Ve bizler bu yanlışı yapma hakkına sahibiz.” noktasına gelmiş durumdalar. Ahlak… Yepyeni bir yerdesiniz. Her 10 on yılda bir farklı bir noktaya geliyorsunuz. Dünya değiştikçe ahlaki değerleriniz, doğru yanlış değişiyor. Kabul edilebilir/edilemez olan şeyler değişiyor.  Evet mi hayır mı? Tamamen böyle. Grafiklerle örneklendirmiyorum, herkes ne demek istediğimi anlayacaktır.

30-40 yıl önce hatta 20 yıl önce Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Kuveyt ya da Afrika’dan veya Arap dünyasından herhangi bir yerdeki Müslüman bir ailenin evine girdiğinizde, kızlarının fotoğraflarının duvarda boy boy asılı olduğunu düşünebilir miydiniz? “Bu düşünülemez.  Müslüman bir aile? Akla hayale gelmez bu.” Şimdi ise ailelerimizin, güzelliklerinin her şekilde sergilenmesi normal bir şey değil mi? 30-40 önce bazı değerlerin bu şekilde olduğunu görselerdi akıllarını kaybederlerdi. Bunu akıllarından geçirmeden önce yüzlerce kez düşünürlerdi. Şimdi ise tamamen normal, tamamen. Normlar değişiyor ve onlarla beraber değerler de değişiyor. Kur’an bakışlarınızı indirin diyor değil mi? Ancak bakışları indirmenin ne anlama geldiği nesilden nesile değişiyor. Standartlarımız düşebilir.

“Sizin ahlaki değerlerinizde, benim ahlaki değerlerimde bir düşüş olabilir, çünkü bizler zayıfız…”

Sizin ahlaki değerlerinizde, benim ahlaki değerlerimde bir düşüş olabilir, çünkü bizler zayıfız. Ancak geri dönüp, kitaba sımsıkı sarılırsak böyle bir düşüş olmaz. Belki biraz akıntıya kapılıp ağaçtan uzaklaştık, ama geri dönüp akıntının tersine yüzerek ağaca tutunabiliriz tekrardan. Çünkü ondan uzaklaştık. O olduğu yerde duruyor. Akıntıya kapılan, uzaklaşan bizleriz.

Ve eğer geri dönerseniz kendinizi 3000-5000 yıl önceki ya da 5000 bin yıl sonraki insanların durduğu yerde bulacaksınız. Tam olarak aynı yerde olacaksınız, çünkü bu din dosdoğru, kaim olan dindir. Modernize edilemez, yeni normlara uyarlanamaz. Koyduğu yasalar yeni yöntemlerle uygulanamaz mı? Evet. Yasalar olabilir, ama sahip olduğu değerler, hayır. Allah’a ibadet değişmeyecek. Haram olan öyle kalacak, İyi ve kötü yine aynı. Kabul görmeyen her zaman görmeyecek. İmana zarar veren şey hep o nitelikte olacak. Allah’ın imanımıza zarar vereceği şeylerin zararsız hale geleceği bir vakit yok. Böyle bir şey olmayacak.  Allah’ın çirkin olarak tanımladığı bir amel -şeytanın onu güzel göstermesi harici- güzele dönüşmeyecek. Hakiki manada güzel olmayacak.  Bu değerler değişmeyecek. “ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ” “Dosdoğru din yalnızca budur.”

Yusuf Suresi Tefsiri 30. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 30. Bölüm video dosyasını indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu