İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 38. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 yılı Ramazan ayında yaptığı Yusuf Suresi Tefsiri 38. Bölüm. Bu derste Yusuf Suresi 56. ayet ve 57. ayetler konu edilmektedir.

“Allah’a hizmet etmeye çalışan birisiysen Allah etrafındaki dünyayı sana hizmet ettirir. Dünyayı senin hizmetine koyar…”

Allah bize bu ayette diyor ki: Ben sana bu dünyada bir şey versem bile rahatlık versem de, bazı dünyevi faydalar sağlasam da, beklemediğin şekilde işler istediğin gibi gitse ve daha fazla para kazansan, ya da istediğin kişiyle evlensen vesaire, işler yolunda gitse de yani, bu seni tatmin edecek bir ödül değil. Hatta en sonda gelecek olan ödülün daha iyi olduğunu düşüneceksin hâlâ. Ve bu dünyada elde ettiğim şey hâlâ bir zorluğa dönebilir. Nimet diye addettiğimiz şey bir zorluğa da dönüşebilir. Bu yüzden de bugün bitirmeden önce bir önceki ayette bir durup Allah’ın rahmetiyle ilgili bir şey daha paylaşacağım.

Bu dünyadaki Allah’ın büyük rahmeti aslında hizmet etme fırsatıdır. Sana verilen şeyle bir şeyler yapmak. Ki O’na daha çok yakınlık kazanabilesin. Ki daha fazla ihsanın olsun. Allah’ın özel rahmeti bu. Ve Allah’a ihsan gösteren kişiler için, Allah onlara özel bir rahmet verecek işte. Belki ona hizmet edebilmek için farklı imkânlar verecek. Ve Allah bu şekilde yapar. Allah’a yönelik veya onun için iyisini yapmak istediğini gösterdiğinde o zaman başka iyilikler yapman için başka kapılar da açar sana. Ama o kapılar senin beklediğin kapılar olmayabilir. Umduğun kapılar olmayabilirler. Belki çok farklı kapılardır.

Belki… Yusuf’un (as) durumundan yola çıkarsak mesela bazen bir hapis hücresine giden bir kapı olabilir. Değil mi? Birkaç kadını içeren uçuk bir duruma açılan bir kapı olabilir. Çılgınca durumlar olabilir.  Açılan ve kapanan kapılar olabilir. Ama hepsi Allah’ın rahmetinin bir parçası. Çünkü sen en iyisini yapmışsındır. Bir yönden ölçme yani. Hepsinin de sonunda “Velecrun ahireti hayrun”. (Ahiretteki ecir daha hayırlıdır.)

“Şunu anlamalıyız: Bu dünya bir şeyler kazanmakla ilgili değil…”

Şunu anlamalıyız: Bu dünya bir şeyler kazanmakla ilgili değil. Bir şeyler kazandığımız dünya bu değil. İyi şeylerin tadını çıkarabiliriz burada, kesinlikle. Allah bizi bazen belli şeyler için belli şekilde ödüllendirir. Kesinlikle, olur bu. Kur’an’da geçen birçok ödül var. Peygamber’in (sav) sözlerinde de aynı şekilde. Nuh peygamberin (as) sözlerinde de geçer. Öyle harika sözler söylemiş ki. Diyor ki: Rabbinize istiğfar yapın, affını dileyin onun. O sürekli affeder. Tekrar tekrar affeder. Dileyin ki gökyüzünü açıp sizin için yağdırsın. Çocuk ve mallarınızla imkânlarınızı artırsın. Size çocuk versin, mal versin. Nuh’un (as) bunu söylemesi inanılmaz çünkü onun fazla çocuğu da yoktu fazla malı da. Değil mi? O ise herkese istiğfar edin Allah size bunları verecek diyor. Onda var mı bunlar? Hayır. Hatta sahip olduğu çocuk da ona bir fayda vermedi. Ama bunu diyor yine de. Niye? Çünkü biliyor ki bu bazısı için gerçekleşebilir.

Dünyevi şeyleri gerçekten istiyorsanız da, onlardan da iyisi istiğfar etmektir. Sonrasında Allah ne verirse sizin için iyi olur. Bu bir zorluksa o da sizin için iyidir. “Sizin için bahçeler versin, nehirler versin” “Allah size verir de verir” Çünkü bazı insanlar sadece bu dünyada ne alacaklarını duymak ister. Allah bu hayatta da verecek, kesinlikle. Ama bu biz en iyisini yaptığımız için mi, orası Allah’a kalmış.”Nusibu birahmetina menneşa”

Sizinle son olarak şunu paylaşayım: Bizler yarışmamalıyız. Bunu söyleyen insanlar duydum ve umarım samimilerdir bu konuda. Çünkü bazen Allah karşısında büyük iddialarda bulunabiliyoruz. “Allah’ım beni milyoner yaparsan o kadar çok sadaka vereceğim ki…” “Tüm paramı yetimhane açmaya kullanacağım, milyoner yap beni”. Allah bazen ne yapıyor peki bu tip insanlar için? Onları milyoner yapıyor. Yetimhaneler açılıyor mu peki? Hayır. Ama ikinci üçüncü Ferrari’ler alınıyor. Değil mi? Allah için bunu bunu yapacağız diye büyük iddialarda bulunuyoruz. Sonra o kendi kısmını yapınca biz onu uygulamıyoruz. Büyük konuşmayın. Yapmayın bunu.

“Bazen dünyadan fazla bir şeyin olmaması iyi bir şey olabilir.”

Bazen dünyadan fazla bir şeyin olmaması iyi bir şey olabilir. Çünkü belki de bizim  o kadar fazlasını yönetecek olgunluğumuz yoktur. Belki Allah bize az vermiştir çünkü olduğumuz seviyede inancımız, takvamız, mesela puanlama sistemi olsa sadece 75 puan alıyordur. İstediğin dünyevi şeyleri ise düzgün bir şekilde yönetebilmen için 7500 puan gerekiyordur. 75 değil. Çünkü o şeyleri elde etsen takvan yok olabilir. Hani “para insanı değiştirir” derler ya. Ya da “İçinde olan zayıflık paran olunca ortaya çıkar” derler. Daha az imkânın olduğunda belki daha korunaklıdır. Anlatabildim mi? Yani daha fazla dünyevi şeylerin olduğu için en kötü halin ortaya çıkabilir. En çirkin halin çıkabilir ortaya. Allah belki de seni bir şeyden korumak için vermiyordur. Senden korumak için. Durum bu da olabilir. Kesinlikle olabilir.

Yusuf Suresi Tefsiri 38. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 38. Bölüm – Nouman Ali Khan dersinin video olarak indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

5 Yorum

  1. Yeni bölüm ne zaman gelecek acaba? Bu kadar uzun ara verildiği zaman verim azalıyor.

  2. Kesinlikle gulhan hanima katiliyorum, hem ayrica ramazan geldi hala yeni bolum gelmedi

  3. yusuf suresi 38. bölümden sonrası hala gelmedi.gerçekten bu kadar ara verilince verim çok düşüyor,her gün acaba 39. bölüm geldi mi diye kontrol etmekten yoruldum.surenin geri kalan bölümünü Muhammed Emin Hoca dan tamamladım.ama böyle olmamalı,çok üzülüyorum,tam 2 yıldır takipteyim sureyi ama nouman ali han ile sonlandıramadım. sizden de doyurucu bır cevap alamıyorum.

    1. Merhaba, haklısınız videoları hazırlayan arkadaş kendi durumlarından ötürü yapamamaya başladı. Biz de çevirileri düzeltip hazırlayacak yeni bir kişi bulamadık. Videoların gecikmesinin temel sebebi bu. Dersler İngilizce tercümanlar tarafından çevrildikten sonra İngilizce editörümüz tarafından kontrol ediliyor, düzeltiliyor daha sonra video ve PDF olarak paylaşılıyor. Süreci hızlandırmak için elimizden geleni yapacağız inşallah.

  4. Selamun Aleyküm. Yeni bölümlerin çevirecek kişi bulunamadığından yayınlanamadığını söylemiştiniz. Sorun çözüldü mü acaba ne zaman yayınlamaya başlayacaksınız?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu