İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 6. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri 6. Bölüm. Tefsirin ilk 5 bölümü “Giriş Bölümü” olarak adlandırılıyor ve bu bölümlerde sadece Yusuf aleyhisselam ve Musa aleyhisselam’ın hayatlarındaki paralellikler, karşıtlıklar anlatılıyor. Bu bölümde ise 1. ve 2. ayetin tefsiri yer alıyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 6. Bölümden bir kesit:

Her türlü düşünceniz olabilir. Düşünceleriniz herhangi bir yöne gidebilir. Fakat ancak doğru türdeki düşünceler anlamaya yöneltir. Doğru mu? Çünkü hatalı düşünceler de yanlış anlamaya yöneltir. “تَعْقِلُونَ” kelimesi esasında düşünceyi ve anlamayı birleştirir. “تَعْقِلُونَ” kelimesi aynı zamanda birisinin duyguları üstünde etkili olmak manasına da gelir.  Size Arapça bir Kur’an verdik, çünkü bu Kur’an’ın Arapçası sizi güçlendirecek, öyle çok tesirli olacak ki düşüncelerinizi doğru yöne yöneltecek böylelikle uygun ve doğru kavrayışa ulaşacaksınız ve size kendi dürtülerinize, öfkenize, korkunuza, kaybınıza, bencilliğinize ve her ne hissediyorsanız ona karşı koyma yetisi kazandıracak. O içimizde olan her türlü duyguyu frenleyebilir. “لَّعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ” Yani Biz size akıl ve kalp için olan Arapça bir Kur’an verdik. Bu anlamlar “تَعْقِلُونَ ” kelimesinin içinde.

Kur’an’da Bakara Suresi’nde bir yerde Allah kalpleriniz katılaştı dedi. “لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ” (Bakara, 73) “ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُم” (Bakara, 74) “Aklınızı kullanmaz mısınız?…  İşte bunun ardından kalpleriniz katılaştı.” Çünkü akıl, kalbi de doğrudan etkiler. Bu, جهل in zıt anlamlısıdır. جهل birinin duygularını kontrol edememesi anlamındadır. Bizler düşünüp kafa yoran kimselerden olmak zorundayız. Kur’an bilgiyi vurgulamaz. Kur’an bilginin altını çizmez. Kur’an düşünüp anlamayı vurgular. Bir kişi şu kadar az bilgi sahibidir, fakat doğru düşünüp doğru anlar. Bir diğeri de bu kadar çok bilgiye sahip olabilir ama bunu asla doğru düşünmek için kullanmaz. Yusuf aleyhisselam’ın çok az bilgisi vardı, çünkü Yakub aleyhisselam’ın yanında sadece çok küçük yaşlarında bir şeyler öğrenebilmişti. Yani çocukken az bir İslami eğitim almıştı ve sonra kaçırılmış sonra hapse atılmıştı. Çok şey bilmiyordu. İslamla ilgili çok bilgisi yoktu. Bildiği tek şey babası ona çocukken ne öğrettiyse oydu. O kadar. Ancak hapisteki yetişkin yaşlarında bile düşünme biçimi doğruydu, anlama şekli doğruydu. Duyguları üstündeki kontrolü muazzamdı çünkü vahyi en doğru şekliyle anlayabiliyordu. Bu ayette Allah’ın bize verdiği işte bu.

Pdf dosyası:

PDF İNDİR

Benze Yazılar

3 Yorum

  1. Allah razı olsun sizlerden,Rabbim emeğinizin ecrini bolca versin, bizlere de gereği gibi istifada etmeyi nasip etsin inşallah

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu