İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 3. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsirinin 3. Bölümü. Tefsirin ilk 5 bölümü “Giriş Bölümü” olarak adlandırılıyor ve bu bölümlerde sadece Yusuf aleyhisselam ve Musa aleyhisselam’ın hayatlarındaki paralellikler, karşıtlıklar anlatılıyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 3. Bölümden bir kesit:

Yusuf’un kardeşleri, onları neyin beklendiğinin farkında değildi. Bununla neyi kastediyorum? O’nu kuyuya attıklarında Allah dedi ki: “Andolsun, sen onlara kendileri, farkında değilken bu yaptıklarını haber vereceksin.” (Yusuf, 15) Yıllar sonra yaşanacak utanç verici bu durum hakkında şimdilik hiçbir fikirleri yoktu. Onların hiçbir şeye dair bir fikir olmadığını Allah Yusuf (a.s)’a önceden söylemişti. (Yusuf, 15) “وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ” “kendileri, farkında değilken” Aleyhinde planladıkları şeyin boşa çıkacağını ve planlarının geri tepeceğini düşünemediler. Utanacaklardı yaptıklarından, olacağı buydu.

Diğer tarafta da, benzer ifadeler kullanılıyor. Bebek saraya girdiğinde ve Firavun bu bebeği evlatlık almayı kabul ettiğinde. Bu olduğu zaman Allah dedi ki: “Sonradan, Mûsâ, onlar için bir düşman, bir üzüntü konusu olacaktı.” (Kasas, 8). “وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ” (Kasas, 9). “Oysa onlar  (başlarına geleceklerin) farkında değillerdi.” Az önce aldıkları bebek yüzünden Mısır İmparatorluğu’nun çökeceğine dair hiçbir fikirleri yoktu. Onlar planları gereği bu çöküşün gerçekleşmemesi için çocukları öldürdüler, fakat bu çöküşü sağlayacak nükleer silahı kendi sarayında büyüttüler. Ve bunun hakkında onların ne bir bilgileri ne de bir ipuçları vardı. Bir tarafta Yusuf (a.s)’ın (gerçeğin) farkında olmayan kardeşleri var. (وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ) (Yusuf, 15).

Gerçekte Firavun, Haman ve askerleri bir yanılgı içindeydi. (Kasas, 8). Onlar Musa (a.s)’ı kurtardıkları zaman ileride neler olacağı hakkında hiçbir fikirleri yoktu. Çünkü döngü burada başladı. Artık Allah’ın planı devredeydi. Bize burada öğretilen şey şu; bazen insanlar size tuzak kurabilir ve siz bu tuzaklar karşısında çaresiz kalabilirsiniz. Burada her iki durumda da bir çocuğa ve bebeğe karşı kumpas kurulmuştu. Kumpaslara karşı çaresizlerdi. Ve bu çocuk/bebek benim planıma karşı ne yapabilir ki, düşüncesi vardı. Bu görüşte birleştiler. Kendi aralarında bu problemle nasıl başa çıkacaklarını düşündüler. Güçlü kardeşlerin planlarına karşı savunmasız bir çocuk ne yapabilir? diye düşündüler.

Aynı şekilde bir bebeğin dünyadaki güçlü imparatorluk karşısında savunmasızlığı gibi. Ama Allah diyor ki, o iki masum için Allah’ın plan yaptığından habersizdiler. Ve bu masum insanlar dışarıdan tamamen güçsüz gözüküyorlardı. Allah dedi ki: Biz ise, yeryüzünde güçten düşürülenlere lütufta bulunmak, onları önderler yapmak ve mirasçılar kılmak istiyorduk. (Kasas/5) Bazen zalimlerin, tuzak kuranların planları olur ve onlar planlarını gerçekleştirirler. Ama onların hesaba katmadıkları bir şey vardır. O da Allah’ın da bir planının olmasıdır. Buna nasıl karşı koyacakları hakkında hiçbir fikirleri yok. Onlar Mısır’ın gelecekteki Mısır Azizi’ni (Maliye Bakanı’nı) kuyuya attıklarını bilmiyorlardı. Ve daha sonra O’na yiyecek almak için yalvarmaya geleceklerdi. Onlar bilmiyordu ama Allah biliyordu Ve Allah “Sen onlara sana yaptıklarını haber vereceksin” demişti. (Yusuf, 15)

Yusuf Suresi Tefsiri 3. Bölüm pdf dosyası:

PDF İNDİR

Benze Yazılar

4 Yorum

  1. Çok aktif çalışıyorsunuz kardeşlerim Allah razı olsun. İnşallah çeviriler daha da hızlı gelir. Allah emeğinizi boşa çıkarmasın. Emeği geçenlerden ebeden razı olsun.

  2. Sizleri severek takip ediyorum, lütfen daha seri bir şekilde yusuf suresinin tefsirini yaparsanız çok sevinirim, Rabbim amellerinizi kabul etsin inşallah

  3. 20.dk da Yusuf(a.s) ile ilğili kısımda çeviri kısmında küçük bi hata yapmışssınız 🙂 seçilen kısımda ‘evlatlık’ yazıyor, ama ‘hizmetçi’olması gerek..düzeltirseniz güzel olur…:)kolay gelsin 🙂

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu