İslamKuran - SünnetVideo

Bakara Suresi Tefsiri 4. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2016 Ramazan ayında 30 gün boyunca yapmış olduğu Bakara Suresi tefsir serisi. 4. Ders

PDF İNDİR – DRİVE

PDF İNDİR – YANDEX

Bakara Suresi Tefsiri 4. Dersden bir bölüm:

Ama siyasetçileri bilirsiniz, onlar çok nutuk atabilirler ama iş savaşa gitmeye gelince, kendileri mi gider yoksa ülkenin genç erkek ve kızlarını mı yollarlar? Bu arada hep fakirleri yollarlar, kendi çocuklarını değil, başkalarınınkini yollarlar. Bedir Gazvesi olmak üzereyken, canı gönülden bir siyasetçi olduğu için, savaşa katılmada hevesli ve gönüllü müydü? Hayır, bu onun işi değil; onun işi siyaset. Onun işi fedakârlık değil. Fedakârlık alt sınıflar için. O üst, elit sınıfta. O Yesrib toplumunun üst tabakasında. Ama İslam geldiğinde alt-üst sınıf gibi bir şey yok. Herkes müslüman. Ve bilirsiniz, eskiden kabilelerin liderleri geldiğinde insanlar onu tebrik eder, karşılarlardı ve özel makam koltukları verilirdi.

Günümüzde de her toplumda sınıflar var. Onların oturacak özel yerleri var. Kamyon şoförü ve bir CEO’nun aynı yerde oturduğunu görmeyiz. Bu zihniyet hala günümüzde var. Birçok yerde. Ne yazık ki İslam dünyasında bile. Gittiğinizde açıkça toplumda sınıf farklılıkları oluyor. Varlıklı kişilerin elit arabaları şunları, bunları var; şoförleri onlara kapıları açıyor, etrafında dolanıyor. Onlara selam bile verilmiyor. İnsanlar artık kimseye selam bile vermiyor. Müslümanlar! Ve diğerlerine selam bile vermiyorlar. VIP tarzı bir olay var, bunu gördüm ve iğrençti; bir müslüman ülkeye gitmiştim Cuma’ya gitmiştim ve ilk üç sırada güvenlik tarzı bir şerit vardı: VIP kısmı. Rasulullah (sav)’in VIP bölümü yoktu. Senin nasıl VIP bölümün var? Namazda saf tutmanın tüm amacı siyah ve beyaz, köle ve hür, fakir ve zengin, hasta ve sıhhatli, genç ve yaşlı herkesin tek bir safta yer alması. Onlar her şeyi arkada bırakanlardır. Amaç bu.

Benze Yazılar

12 Yorum

    1. Yeni yapmaya başladık henüz 4. dersi yayınladık. Diğerlerini de yayınlayacağız inşallah.

  1. Allah sizleri her daim var etsin. Çok güzel şeyler yapıyorsunuz pdf sayesinde her yerde okuyoruz.

  2. abdullah bin ubey bin selül’ün Allah rasulü(sav) ‘den nefret etmesi çok doğal değil mi? Sonuçta bu adamın islam hassasiyeti yok, ki müslüman bile değil. Allah rasulü (sav) ‘ nin gelmesiyle bu adamın devlet başkanlığı düşüyor. Neden Allah rasulü (sav) ”den nefret etmesin?
    Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltir mısınız?

    1. Burda münafıklık kısmını eleştirdik. Eğer nefret oluştuysa açıkça belli edebilirdi. Ama o inanmış gibi yaptı. İkiyüzlü davrandı

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu