✨ Ramazan yazıları, videoları, dersleri, etkinlikleri için Ramazan dosyamızı inceleyin.

Ramazan Dosyası
Düşünce - Fikir

Nefsinin Esiri Olma

Nefis ve şeytan insanın en büyük düşmanıdır. İkisi de kötü işlere yöneltir. Şeytan vesveseyi verir nefis ister, ardından şeytan onu yaptırmak için elinden gelen herşeyi yapar. Şu an belkide çoğu insan nefsinin esiri altındadır ancak farkında değildir. Nasıl mı? Kişinin, aklına gelen herşeyi yemesi, heva ve heveslerine rağbet göstermesi nefsinin esiri altına girdiğini gösterir. Nefis, kötü şeyleri güzel olarak göstererek insanı adeta bir bataklığa doğru sürükler. O bataklığa bir girildi mi çıkılması çok zordur. Çünkü o bataklık kişinin yaptığı belkide tek kurtuluş yolu olduğu ibadetleri zevksiz kılar. Tabi bu durum insanı mutsuz eder, her yaptığı iş ona anlamsız gelir.

Bu noktada düşünmeye sevkediyorum seni, sadece düşünmeye..
Nefsinin seni nasıl kötü işlere bulaştırdığını düşünmeye, seni nasıl mutsuz edici işlere bulaştırdığını düşünmeye ve seni nasıl bir bataklığa sürüklediğini düşünmeye… Nefsinin arzularına uymadığın o huzurlu, ibadetlerini zevkle yaptığın, Allah yolunda yaptığın her işten zevk aldığın önceki hayatına bir bak, bir de şimdikine.. Rabb’imiz Kur’an’da şöyle buyuruyor:

“Kim de, Rabbinin huzurunda duracağından korkar ve nefsini arzularından alıkoyarsa, şüphesiz, cennet onun sığınağıdır.” (Nazi’at suresi 40 ve 41. ayet)

Uyanık ol Ey Müslüman! Şeytanın hangi noktalardan geldiğini tanımalı, nefsinin hangi noktalarda zaafa uğradığını bilmelisin. Peygamber Efendimiz (s.a.v), bir hadisinde şöyle buyurmuştur:

“Akıllı kişi, nefsini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışan, aciz kimse ise, nefsinin arzularına tâbî olan ve Allah’tan (olmayacak şeyler) temennî eden kimsedir” (İbn Mâce, Zühd, 31 (II, 1423, 1424).

Nefsimizden kurtulmak için nefsimiz hiç istemese dahi bazı günler oruç tutmalı, ibadetlerimizi arttırmalı ve imanımızı arttıracak işlerle uğraşmalıyız. Ancak böyle yaparsak bir an önce nefsimizden kurtuluruz.
Bir tarafta sana güzel gözüksede kötü işlere bulaştıran, seni mutsuz bir yaşantıya mahkum eden nefsin, bir tarafta ise gerçek huzuru veren, sonlu yaşantında sonsuzluğu vaad eden, ebedi saadetle ödüllendirmek isteyen Rabb’in.. Seçim senin.

Hüseyin Yeşilmeşe

 

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu