İslamKuran - Sünnet

Yusuf Suresi Tefsiri 35. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 yılı Ramazan ayında yaptığı Yusuf Suresi Tefsiri 35. Bölüm. Bu derste Yusuf Suresi 50. ayet, 51. ayet ve 52. ayet konu ediliyor.

“Allah, hainlerin tuzaklarını başarıya ulaştırmaz.”

Bunlardan sonra ekliyor; “Allah, hainlerin tuzaklarını başarıya ulaştırmaz.” Burada Allah’tan bahsediyor. Yusuf (as) saraydan, “Ben, Allah’a inanmayan ve ahireti inkar eden bir milletin dinini bıraktım.” diyerek ayrılmıştı. Hatırladınız mı? Aziz’in eşi ondan murad almak istediğinde, ” مَعَاذَِ اللِِِّ / Allah’a sığınırım.” demişti. Bunu hatırladınız mı? Eğer Mısır’da hiç kimse Allah’a inanmıyorsa, o nasıl bilebilir? Onu Allah ile tanıştıran kimdir? Yusuf (as)’dır.

Kiminiz sonradan şehadet getirdiniz. Kiminiz de, Müslüman olsanız bile Allah’a uzaktınız ve sonrasında yakınlaştınız. Sizi İslam’a yaklaştıran, tebliğ eden veya Müslüman olmanıza vesile olan kişinin, en çok zarar verdiğiniz kişi olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Çekeceğiniz vicdan azabını düşünebiliyor musunuz? Allah, bu insan vesilesiyle hayatının en güzel hediyesi olan Allah’a imanı nasip ediyor. Burada Müslüman olmuş gibi konuşmuyor mu? “Allah, hainlerin tuzaklarını başarıya ulaştırmaz.” derken iman etmiş gibi, değil mi? Tövbe etmiş gibi konuşmuyor mu? Eğer iman edip tövbe ettiyse, Yusuf (as)’ın Allah’ı tanıması için vesile olduğunu anlamıştır. Yusuf (as)’a zarar verdiği için duyduğu suçluluğu hayal edebiliyor musunuz?

Tuzak nasıl başarıya ulaştırılır?

“Allah hainlerin tuzaklarını başarıya ulaştırmaz.” cümlesinde “tuzağı başarıya ulaştırmak” ifadesi dikkate değer. İnsanlara yol gösterme/başarıya ulaştırma veya kalbe yol gösterme ifadelerine aşinayız. Ama tuzak nasıl başarıya ulaştırılır? Tuzak/entrika, bir insanın “Ben bunu yapacağım ve sonra bu olacak ve sonra bu, bu sonucu doğuracak.” diyerek plan yapmasıdır. Bu sanki, entrika için olaylardan bir yol çiziyor gibidir, değil mi? Bir şeyi yaparken belirli bir sonuç vermesini umuyorsunuz. Ki böylece bir domino etkisi bekleniyor.

Yani, olayların gitmesini istediğiniz yönde bir yol çiziyorsunuz. Allah ise, olayların sizin planladığınız şekilde gitmesine müsaade etmiyor. Allah entrikaların, hainlerin planladığı şekilde ilerlemesine izin vermez. Allah böylece tuzakları başarıya ulaştırmaz, yol göstermez. Çünkü tuzak kuran, aldatan, yalan söyleyen ve kandıran insanlar önce zihinlerinde kurarlar. “Önce bu olacak, sonra bu olacak, daha sonra bu olacak, en son ise bu…” diye düşünürler. Allah bunun olmasına izin vermez. Aziz’in eşi de bunu öğreniyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 35. Bölüm pdf dosyasını indirmek için tıklayın.

Yusuf Suresi Tefsiri 35. Bölüm video dosyasını indirmek için tıklayın.

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu