İslamKuran - SünnetMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 5. Bölüm – Nouman Ali Khan

Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsirinin 5. Bölümü. Tefsirin ilk 5 bölümü “Giriş Bölümü” olarak adlandırılıyor ve bu bölümlerde sadece Yusuf aleyhisselam ve Musa aleyhisselam’ın hayatlarındaki paralellikler, karşıtlıklar anlatılıyor. 6. Bölümden itibaren surenin birinci ayetinin tefsirine başlıyor.

Yusuf Suresi Tefsiri 5. Bölümden bir kesit:

Birisi bana “Yusuf Suresi’ni anlamamız için tüm bu paralellikleri bilmemiz gerekli mi?” diye yazmıştı. Hayır, senin gerekli değil. Senin gerekmiyor. Benim gerekiyor. Benim için iyi. Allah’ın kelamı üzerine düşünmenin bir sonu olduğunu düşünmüyorum. Ve eğer düşünmeye değer bir şey var ise, bir şey fark edersen, bunu keşfetmek için çabalamak gerek. “Kur’an üzerine düşünmezler mi?” diyor Allah. Bu sonu gelmeyen bir okyanus. Yani mesajını anlamak ayrı bir şey, üzerine düşünmek ise sonu gelmeyecek bir yolculuk. Kesinlikle sonu gelmeyecek bir şey. Sana bir şeyler vermeyi hiç bırakmayacak. Hiç kimse bir ayetten çıkarılabilecek her şeyin çıkarıldığını asla söyleyemeyecek.

Bir ayet bile sonu gelmeyen bir okyanus. Biz de o okyanusa dalıp birkaç damlayla birlikte çıkacağız. Bütün hayatımız boyunca içine dalacağız ve birkaç damla ile dışarı çıkacağız. Hiç kimsede de bütün okyanusu tecrübe ettiğini ve artık diğer okyanusa geçebileceğini söyleme kibri ve cesareti olmayacak. Bütün hayatın boyunca bir okyanusta ıslansan birkaç damla ile çıkabilirsin en fazla. O kadar yapabilirsin. İnsanın kapasitesi o kadar. Bu yüzden Allah kelimelerini okyanusa benzetiyor. Diğer insanlar da eklense buna bir şey fark etmiyor.

Biz kimiz ki? Bir gün, bu covid-19 bitince bir yerde bir sahilin orada bir durun ve Allah’ın kelimelerini düşünün. Okyanustaki her damlayı Allah’ın kelimelerindeki bir hikmet damlası olarak düşünün. Çıkarılabilecek her hikmeti çıkardığımızı ne zaman söyleyebiliriz ki? Subhanallah. Veya okyanusun her damlasını tecrübe ettiğimizi, diplerindeki her hazineyi keşfettiğimizi, her manzarasını keşfettiğimizi ne zaman söyleyebiliriz? Değil mi? Okyanus benzetmesi o kadar güçlü ki. Dünyayı ayakta tutuyor, okyanus dünyayı yaşatıyor. Aynı Allah’ın kelimelerinin dünyayı yaşattığı gibi. Okyanus içinde sınırsız yaşam barındırıyor. Hayat, hayat, hayat. Aynı zamanda sonsuz bir rızık kaynağı dünya için. Kur’an da bizim için bir rızık kaynağı. Okyanus arıtıyor, temizliyor. Kur’an da arıtıyor. Okyanus hem merhamet hem yıkım kaynağı olabilir. Allah’ın kelimeleri ciddiye alınırsa merhamet, kötüye kullanılırsa yıkım kaynağı oluyor. Kur’an senin için de durabilir, sana karşı da.

Yusuf Suresi Tefsiri 5. Bölüm pdf dosyası:

PDF İNDİR

Benze Yazılar

5 Yorum

  1. Allah razı olsun emegı gecen herkesten. cok faydalı bır tefsır olmus. takıp edıyor devamını beklıyoruz. sagolun.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu