BelgeselHidayet ÖyküleriMultimedya

Fransız Mikail’in Hidayet Öyküsü

Kuran’la Hidayet Buldum serisinin bu haftaki 18. bölümünde, Fransız Mikail’in hidayet öyküsü ve ailesiyle olan imtihanı yer alıyor.

Belgesel hakkında: Fahd al Kandari’nin 2014 yılında başlayıp seri olarak sunumunu yaptığı Kuran’la Hidayet Buldum serisi tanınmış bir çok kişinin hidayet öykülerini konu ediniyor. Seride daha önce gayrimüslim olan insanlar, Kuran ile nasıl tanıştıklarını ve bu tanışma sonrasında İslam’ı nasıl seçtiklerini bizlere anlatıyor.

Mikail’in Kuran ile hidayet buluşundan bir kesit:

Hıristiyan iken dinimde biraz daha ilerlemek ve kendimi geliştirmek istiyordum. O zamanlarda kendi kendime sorduğum sorulardan biri, “Hayatın amacı nedir?” sorusuydu. Bu hayatın anlamı neydi böyle? Biz neden buradaydık? Ve Subhanallah! Allah bana İslam’ı anlatan bazı Müslüman arkadaşlar bahşetmişti. Onlar beni İslam’a davet ettiler ancak bunu yaparken “Allah böyle buyurdu, veya Rasulullah (s.a.v) böyle buyurdu” diyerek davet yapmadılar. Ancak onlar,  bana dinim ve kutsal kitabım İncil hakkında sorular sordular! Ve ne yazık ki bu soruların çoğuna cevapsız kaldım. Verdiğim cevaplar olsa bile bu cevaplar birbirleriyle oldukça çelişiyordu! Onların bana yönelttikleri ilk soru, Allah’ın evreni yaratışı ile ilgiliydi.

Bana dediler ki: “Allah evreni nasıl yarattı?” Dedim ki: “Allah birinci gün evrende şurayı yarattı, ikinci gün orayı, sonra üçüncü gün, dördüncü gün… Ta ki yedinci günde bitirdi sonra dinlenmeye çekildi!” Onlardan biri dedi: “Bu İncil’de mi yazıyor?” Dedim ki: “Tabi ki! Biz İncil’de bunu böyle okuyoruz, Tanrı yedinci gün dinlenmeye çekilmiştir. Bu yüzdendir ki Hıristiyanlar pazar günleri çalışmazlar.” Benim hayatımın tümü bu fikir üzere bina edilmişti zira ben bu fikirle büyümüştüm. Tanrının pazar günü istirahat ettiği fikriyle yaşadım. Bu yüzden bana göre pazar günleri çalışmamamız gayet mantıklı bir şeydi. Ve birbirimizle şakalaşırken “Bu işi pazar günü yapacağım” dendiğinde cevap genellikle “O gün Tanrı’nın günü!” olurdu. Sonra arkadaşım bana: “Bizim dinimizde böyle değildir” dedi ve şu ayet kerimeyi delil gösterdi.

Allahu Teala buyuruyor ki: “(Şüphesiz ki Rabbiniz) gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş’a istivâ edendir.” (Arâf, 54) Allahu Teala yedinci günde arş üzerine istiva etmiştir/hükümranlığını kurmuştur. Bundan sonra kendisine inandığım ve yorulduğundan dolayı dinlenen Tanrı ile hiçbir yorgunluk hissetmeden her şeyi yaratan İlah arasında karşılaştırma yapmaya başladım. O (c.c.) “ol!” demiştir ve o, olmuştur sonra da O (c.c.) arşa istiva etmiştir. Ve bu karşılaştırma, kendisine inandığım birinci Tanrı’ya olan güvenimin azalmasına sebep oldu. Ve Tanrı, bu dinin temel esasıdır!

Alternatif izleme ve indirme linki

Alternatif Video Linki

Benze Yazılar

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu