İslam Dünyası

İspanya’nın Unutulan 5 Camisi

Birkaç yüzyıl boyunca, İspanya Müslümanların hükmü altındaydı ve bu olay İspanyol kültürü, sanatı ve mimarisinde bugün bile görebileceğimiz önemli izler bıraktı. Hatta, İspanyol tarzı yaşamve kültürel düşünce, İslam’ın rehberliği sayesinde bir olgunluğa ulaştı.
Ancak, Hristiyanlar İspanya’yı ele geçirince orada sosyal, politik ve kültürel bir soykırım yaşandı. İspanyol Müslümanlar yaşadıkları yerden çıkarıldı, zorla dinleri değiştirildi ya da öldürüldü. Birçok bina, özellikle de camiler ya tahrip edildi ya da kilise ve katedrallere çevrildi. Bu paylaşımda 5 camiyi gözden geçireceğiz – gariptir ki bu camiler kiliseye dönüştürüldükleri için kurtulmuşlar. Bu sadece özet olarak biz Müslümanların neleri kaybettiğimize dair bir tanıklıktır.

1. Büyük Kurtuba Camiisi (The Great Masjid of Cordoba)


Büyük Kurtuba Camiisi, 784 ve 987 yılları arasında inşa edilmiştir. Kurtuba’nın (Cordoba)
1236’daki düşüşünden sonra bir Katolik Kilisesi haline getirilmiştir.

2. Almonaster Camii (Almonaster Masjid)

Kurtulan son kırsal İspanyol mimarisi örneklerinden olan bu camii, 10. yüzyılda inşa edilmiştir. Hristiyanların zamanında, İslam yerine Hristiyanlığı yansıtsın diye yapısının çoğu değiştirilmiştir.

3. Alcazar of Jerez de la Frontera

Bu yapı, 11. yüzyılda güneydeki Muvahhid Hükümdarları tarafından yapılmıştır ve Morolar’a ait bir kalenin içinde bulunur. 1255 yılında kiliseye çevrilmiş ve minaresi bir çan kulesi haline getirilmiştir.

4. Giralda

Giralda tam olarak bir camii değildir. Önceki camiinin 104.1 metrelik bir minaresidir. Camii, diğerleri gibi, 1248 yılında kiliseye çevrildi ve Giralda bir çan kulesi haline getirildi. 1365’te camiinin tümü tahrip edildi ve yerine yeni bir katedral inşa edildi. Buna rağmen Giralda kurtuldu ve günümüzde varlığını sürdürüyor.

5. Cristo de la Luz Camii (Masjid of Cristo de la Luz)

999 yılında inşa edilen camii, önceden Bab al-Mardum Camii olarak biliniyordu. 1186’da bir küçük kilise haline getirildi.

Yukarıdaki liste İspanyol Müslümanlarının yaşadıkları yerden nasıl çıkarıldıklarını, izlerinin
ve katkılarının nasıl yok edildiğini veya zorla ele koyulduğunu gösteriyor. Ne yazık ki,
İspanya’nın dışında dünyadaki birçok camii de teröristlerin elinde aynı kaderi yaşıyor.

Benze Yazılar

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu