İlimKuran - TefsirMultimedyaVideo

Yusuf Suresi Tefsiri 1. Bölüm – Nouman Ali Khan

Esselamu aleykum. İnşaAllah yeni bir tefsir serisine başlıyoruz 🙂 Nouman Ali Khan’ın 2020 Ramazan ayında yaptığı ve halen devam ettirdiği Yusuf Suresi tefsiri serisini yazılı ve video olarak size ulaştırmayı, öncelikle kendimiz öğüt almayı ve öğüt aldıklarımızla amel etmeyi rabbimizden diliyoruz.

Yusuf Suresi tefsiri 1. bölümden bir kesit:

Vahyin kendisi konuşur. Vahyi sizin vardığınız sonucu kanıtlamak için kurcalamanız büyük bir sorundur. O zaman sizin sonucunuz daha yüksek, vahiy daha alçak konumda olur. Ve vahyi kullanarak kendi görüşünüzü güçlendirirsiniz. Sizin sonucunuz her zaman ikinci planda olmalı, vahye olan tevazunuz önce gelmeli. Vahye sonuçsuz yaklaşmalı, bizzat Allah’ın size sonuçları vermesini beklemelisiniz. Kur’an’a sonuçlarla yaklaşarak kendinizi ispatlayamazsınız. “Zaten bir varsayımım vardı, Kur’an’ı kurcalayıp nasıl kanıtladığımı göstereceğim!” Bu aklınızın, fikrinizin, tezinizin, teorinizin Allah’ın kelamından üstün olduğu ve Allah’ın kelamının bir kanıt, referans olduğu anlamına geliyor. Allah’ın kelamına nasıl bu gözle bakarız? Allah’ın kelamına karşı bu nasıl bir kibirdir? Böyle tevazu olur mu? Sadece bazı Hristiyanlar böyle yapmıştır da demiyorum. Müslümanlar da yapmıştır diyorum. Yahudiler de yapmıştır diyorum. Kim vahye karşı böyle yanlış yaklaşımda bulunursa bu tuzağa düşecektir diyorum. Sureye giriş yaparken bu uyarılması gereken bir şey.

PDF İNDİR

 

 

15 Yorum

  1. Aşkla bekliyorduk, bir çırpıda dinledim… Keske ikişer üçer bölüm bir anda yüklense :)) Rabbim sizden ebeden razı olsun…

  2. Allah razi olsun bekliyorduk dogrusu sesimizi duydunuz. InsaAllah tumunu cevrilmesi nasip olur. Ilgiyle takip ediyoruz. Cok ama cok sagolun. Kuran tefsirinin tamaminada vaditanizla kavusmak nasip olur insaAllah. Size duaciyiz.

  3. Allah razı olsun tüm çabanızdan dolayı merakla bekliyordum Rabbim geyretinizi arttırsın inşallah
    Selam ve dua ile….

  4. Allah razı olsun kardeşlerimm. Emeğinize sağlık dört gözle bekliyordum böyle bir çalışmayı. Pdf şeklinde olunca ders gibi çalışabiliyorum. Elinize emeğinize sağlık.

  5. Allah razı olsun kardeşlerim o kadar öğrenmek istiyordum ki Allah sizi daha bir çok hayra vesile kılsın inşaAllah

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu